نحوه نگهداری شبنم خورشید یا دروزرا

گیاه دروزا یکی دیگر از گیاهان گوشت خوار است که تنوع بسیار بالا و ظاهری جذاب دارد . شاید دروزرا را بتوان مقاوم ترین و آسان ترین گیاه گوشت خوار برای نگهداری دانست .

- آب :

چه آبی را نباید استفاده کرد ؟

"ابدا" نباید از آب معمولی ، آّب شیر ، آب معدنی ، آب جوشیده ، یا ... استفاده کرد .

چه آبی را می توان استفاده کرد ؟

آب مقطر

آب مقطر را از کجا و به چه قیمت تهیه کنیم ؟

از فروشگاه های تجهیزات پزشکی و طبی. هر گالن 5 لیتری ، تنها حدود چهار هزار تومان قیمت دارد و یک گالن می تواند برای چند ماه کافی باشد .

چطور به گیاه آب بدهیم ؟

بهتر است از بالا به گیاه آب ندهید ، مانند عکس ، یک زیر گلدانی یا ظرفی زیر گلدان تان قرار دهید و درون آن را آب بریزید . همیشه باید در زیر گلدانی آب باشد ، و خاک گیاه نباید خشک شود . خیس بودن همیشگی خاک نه تنها آسیبی به گیاه نمی زند ، بلکه دلخواه گیاه است .  

عکس 2

پیش از تهیه ی آب مقطر از چه آبی استفاده کنیم ؟

ما به همراه هر گیاه مقداری آب مقطر برای شما ارسال می کنیم .

 

کنجکاوی :

چرا باید به گیاه آب مقطر بدهیم ؟

زیرا خاک و آب گیاهان گوشت خوار در محیط طبیعی خودشان، بسیار فقیر و حاوی مواد معدنی بسیار ناچیزی است .در حالی که همه ی آب ها جز آب مقطر حاوی نمک و مواد معدنی زیادی است که منجر به مرگ گیاه می شود .

دقت کنید که استفاده از آبی که حاوی مواد معدنی یا مغذی باشد ، می تواند منجر به مرگ گیاه شود ، پس در صورت تمایل به استفاده از هر آب دیگری (مثل آب دستگاه تصفیه خانگی) ، حتما با ما مشورت کنید .

نور :

"حداقل" 4 ساعت در روز به نور "مستقیم" آفتاب نیاز دارد . پنجره ی آفتابگیری که رو به شرق باشد و آفتاب صبح تا ظهر را بگیرد مکان مناسبی است . اگر در خانه پنجره ی آفتاب گیر ندارید ، یا به هر طریق قادر به تامین نور مورد نیاز ونوس از آفتاب نیستید ، می توانید لامپ های مهتابی مخصوص رشد گیاه را جایگزین نور آفتاب کنید . گیاه دروزرا به خوبی زیر این نور رشد می کند .

 

رطوبت :

دروزرا به رطوبت بالا احتیاج دارد ، در بهترین حالت بین 70 تا 90 درصد . اگر دروزرای شما شبنم هایی مانند عکس ها تولید نمی کند ، به این معنی است که اگر نور کافی دارد ، رطوبت کافی ندارد .

در صورتی که محل زندگی تان آب و هوای خشکی دارد (مانند تهران) ، می توان گلدان را درون یک ظرف شیشه ای ، یا پلاستیکی شفاف ، یا درون یک آکواریوم کوچک ، قرار داد تا رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کند . همچنین در فضای بسته ای مانند گلخانه یا پاسیو ، یا هر فضای بسته ای که شما گیاهتان را درون آن قرار می دهید ، می توان از دستگاه های بخور خانگی ""سرد"" استفاده کرد . و محیطی مرطوب و مطبوع برای هر گیاه گوشت خواری را فراهم کرد .

-         خاک 

خاک مورد استفاده برای گیاه شبنم خورشید(دروزرا) 70 % اسفگنوم پیت ماس ، 30 % پرلیت ،. هر یک یا دو سال یک بار باید خاک گیاه تعویض شود . در صورت نیاز به خاک، توصیه ی اکید ما این است که خاک را از همین فروشگاه تهیه کنید . با هر گیاه مقداری خاک اضافی برای دو تا سه بار تعویض برای شما ارسال می کنیم .

زیستگاه طبیعی :

دروزرا دارای انواع گوناگونی است . هر کدام از این دسته ها در استرالیا ، آمریکا ، یا اروپا زندگی می کنند .

دما : بهترین دما برای دروزرا بین 25 تا 35 درجه است . هر چند دماهای پایین تر نیز آسیبی به گیاه نخواهند زد .

 

تغذیه :

باید در ابتدا گفت که برای زنده ماندن و رشد دروزرا ، تغذیه مهم ترین ملاک نیست ، نور و رطوبت بسیار مهم تر هستند .

شبنم خورشید (دروزرا) چه می خورد ؟

از آنجا که گیاهان گوشت خوار(خاکی) در خاک های بسیار فقیر زندگی می کنند ، برای سیر کردن شکم خود در طول تکامل ، قید تغذیه از خاک را زده و به تغذیه از هوا رو آورده اند. آن ها به دنبال نیتروژن و عناصر دیگری هستند که در حشرات موجود است . پس آن ها از حشرات تغذیه می کنند .

عکس 8

شبنم خورشید (دروزرا) چه حشره ای می خورد ؟

هر جور حشره ای که بزرگ و قوی نباشد ! باید به دو نکته دقت کرد : 1 - اگر خودمان می خواهیم به گیاه غذا بدهیم باید لقمه ای به اندازه ی دهانش به او بدهیم ! نه خیلی کوچک که نتواند دلی از عذا در بیاورد ، و نه آن قدر بزرگ که گیاه از پس آن بر نیاید  . 2 – برای دروزرا نباید حشره ای که پوست سختی دارد را انتخاب کرد . مگس میوه و یا هر حشره ای که اندازه ی مناسبی داشته باشد گزینه ی خوبی است . این به محیط در دسترس شما بستگی دارد ، مثلا من به طور اتفاقی حشره ی سبزی را پیدا کردم که شب ها دور لامپ میچرخید، و از قضا راحت هم شکار می شد (اگر دلتان به حالش سوخت ،به فکر شکم گرسنه ی دروزرا هم باشید،و به فکر مرغ بیچاره ای که در شکمتان است) اگر تله دروزرا کوچک است مورچه یا پشه خوب است . پس از چند بار غذا دادن به شبنم خورشید و امتحان کردن حشرات مختلف خودتان به بهترین حالت خواهید رسید .

عکس 9

حشره زنده باشد یا مرده ؟

در مورد دروزرا هر چه مرده تر باشد بهتر است ، چون احتمال فرار آن کمتر می شود . اما کمی زنده بودنش منجر به تحریک بیشتر گیاه و هضم آن می شود .

آیا می شود برای تغذیه گیاهان گوشتخوار از گوشت چرخکرده به جای حشره استفاده کرد ؟

خیر . به هیچ وجه . همانطور که نمی شود با حشرات به جای گوشت چرخکرده همبرگر درست کرد . گیاهان گوشت خوار ، در انتظار شکار حشرات هستند ، نه تکه های ریز گاو !

اگر حشره در دسترس نداریم چه غذایی به گیاه بدهیم ؟

از کرم های خشک که آکواریوم فروشی ها دارند می توان استفاده کرد .

چه اندازه باید به گیاه غذا داد ؟

ماهی یکی دوبار ، بسته به اندازه ی گیاه و سلامتش و نوع و میزان غذایی که در هر وعده می خورد . برای یک گیاه بالغ رو به راه (می توانید از میزان و رنگ شبنم های روی گیاه سلامتش را بسنجید) ، در بیشترین حالت هفته ای یک بار به یک برگ گیاه ، غذا بدهید .

خواب زمستانی :

گیاهان دروزرا ، یا شبنم خورشیدی معمولا به نهفتگی زمستانی احتیاج ندارند ، و تنها دراین فصل رشد کمتری دارند . سرما هیچ آسیبی به آنها وارد نمی کند . برای چک کردن نیاز شبنم خورشیدتان به خواب زمستانی صفحه مربوط به آن گیاه را ببینید .

تکثیر : بذر ، کشت بافت ، بریدن برگ .

گل دهی :

گیاه دروزرا در ایام مختلفی از سال ،  ممکن است بار ها گل بدهد ، گل این گیاه بسیار بلند تر از خود گیاه هستند ، که علت تکاملی بسیار بسیار هیجان انگیزی دارد (در این قسمت میتوانید علت آن را ببینید) . اگر می خواهید رشد گیاهتان کم یا متوقف نشود باید این گل ها را ببرید ، چون گل دهی انرژی نسبتا زیادی از گیاه می گیرد و آن را ضعیف می کند . اما اگر گیاه سالمی دارید ، مایل هستید که از گیاه بذر بگیرید ، یا گل آن را ببینید ، می توانید گیاه را به حال خود بگذارید ، و شاهد گل های ریز و زیبای دروزرا باشید .

 

 

 

 

ارسال نظر