درباره گیاهان گوشتخوار

گیاهان گوشتخوار در مناطقی رشد می کنند که هر چند شرایط برای رشد گیاه عالی هست ، اما خاک در آن منطقه بسیار فقیر و داغونه ، از این جهت هم این گیاهان به جای تغذیه از زمین به تغذیه از هوا و استفاده از عناصر موجود در بدن جشرات روی آورده اند !

این مهم ترین چیزی است که گیاه گوشتخوار از شما میخواهد : حداقل سه ساعت نور آفتاب مستقیم از پشت پنجره و یا نور مصنوعی مخصوص رشد گیاه (که میتوانید از فروشگاه های مختلف از جمله خود ما تهیه کنید) با رعایت شرایط نوری نگهداری از گیاهان گوشتخوار بسیار ساده است،حتی در صورتی که یکی دو روز در هفته بیشتر برای سر زدن به گیاهانتان وقت نداشته باشید میتوانید به راحتی از گیاهان گوشتخوار جذابتان نگهداری کنید .

1 - نور : حداقل سه ساعت نور مستقیم آفتاب از پشت پنجره ، یا استفاده از لامپ مخصوص رشد گیاه 2 - دما : دمای متعادل (بین 15 تا 30 درجه) 3 - رطوبت : هوای نسبتا مرطوب ( رطوبت را به سادگی میتوانید با یک تنگ شیشه ای ماهی ساده فراهم کنید ) 4 - آبیاری : یک زیر گلدانی یا کاسه زیر گلدان تان بگذارید و هفته ای یکی دوبار آن را پر از آب کنید! این احتمالا از ساده ترین شیوه های آبیاری گیاهان آپارتمانی در دنیا است ! 5 - تغذیه : حدود دو بار در ماه با حشره گیاه را تغذیه کنید

مگه جایی هست که حشرات نباشن ؟ کافیه یکم دقیق تر نگاه کنید ! اما نگران نباشید ! اگر حوصله ی دوییدن دنبال شبپره ها یا رفتن به انباری های خاک گرفته را ندارید (گر چه این بخش یکی از لذت های داشتن گیاهان گوشتخوار هست) میتونید از بسته های آماده کرم خشک آکواریوم استفاده کنید .

سال ها ! گیاهان گوشتخوار معمولا عمر های طولانی دارند و اگر شما از گیاه تان درست نگهداری کنید ، در طی سالیان خود گیاه تقسیم شده و گیاهان جدید میسازد و هر کدام از این گیاهان مستقلا میتوانند سال ها زندگی کنند مثلا یک ونوس حشره خوار میتواند تا 15 سال هم زندگی کند ، هر چند در طی این مدت شاید 10 فرزند جدید تولید کند .

هر چی بیشتر بهتر ! اما این کاری است که به افزایش پول در جیب ما کمک خواهد کرد نه کاهش پشه نه در خانه شما ! این گیاهان هر چند شکارچیان ماهری هستند و ما شکار های شگفتی آور بسیاری (حتی در محیط منزل) از آن ها دیده ایم ، اما حشره کش نیستند ! و دنیای زیبا و عجیب آنها بسیار جذاب تر از آن است که بخواهیم آن ها را به مگس کش تبدیل کنیم .

بله البته ! اگر از گیاه تون خسته شُده اید ، برای خشک کردن و کُشتن گیاه تون یکی از بهترین راه ها دادن گوشت به گیاهه ! چون سیستم هضم گیاهان گوشتخوار ، به هیچ وجه قادر به هضم بافت پروتئینی گوشت نیست ! این گیاهان به دنبال حشرات میگردن ، نه تیکه های ریز گاو !

قرمز بودن داخل دهنه ی ونوس حشره خوار تنها از سه چیز ناشی میشه : 1- نور : هر چه گیاه شما نور بیشتری بگیرد ، داخل دهانه های آن قرمز تر خواهد شد . 2 - نژاد : بعضی نژاد های ونوس حشره خوار ذاتا قرمز هستند ، و قرمز بودن در آنها ارتباط کمتری با نور دارد و یا بعضی نژاد ها واکنش بیشتری به نور نشان می دهند و زودتر قرمز می شوند . 3 - فصل : معمولا هرچه از بهار به سمت پاییز می رویم ، داخل دهانه ی ونوس حشره خوار سریع تر و آسان تر قرمز می شود . بنابراین گیاهی که در ابتدای بهار ، شامل چند برگ سبز است ، در پاییز میتواند به مجموعه ای جگری تبدیل شود !

اگر شما نیاز نوری گیاهان گوشتخوار را تا حدود خوبی فراهم کنید ، و آن ها را در دمای خیلی بالا قرار ندهید ، یا کارهای عجیب و غریبی با آن انجام ندهید این گیاهان بسیار وفادار و مقاوم هستند. و تا سال ها میتوانید یک خانواده ی گوشتخوار خوب با آنها داشته باشید .

خیر به هیج وجه ! فی الواقع بر عکس هست! یعنی آدم ها و خصوصا بچه ها میتوانند با تحریک بیش از حد و بازی با گیاه آن را به خطر بیاندازند ! بسته شدن تله های این گیاه برای جلوگیری از فرار حشرات ریز است و هیچ گونه آسیبی به بدن نمی زند .